hol a pepszim?
Itt van ez a katamódosítás dolog. Kérdeztek engem is. Na nem a kamara, nem a senkiházi parrák úr viktor, de nem is az egyből spam-be érkező, kamarai hírlevélen keresztül (amelyben reikitanfolyamot hirdetnek).
A lényeg, hogy a jövőben:
- katás csak magánszemélynek adhat számlát (a többinél majd mérlegel!), de cégnek, vállalkozónak, szervezetnek, egyesülésnek nem
- évi 18 millióig van a keret (havi 50.000.- adóért), de 12-ig alanyi áfamentesként (azaz a 12-18 milla közötti 6 guriga áfaköteles), így a 6 millióból lejön 27% áfa... tehát a 18 az voltaképp 16.380.000.- (utóbbi, az áfa mentesség és nem mentesség a havi 1,5 milliós felosztás miatt érdekes)
- lehet szüneteltetni, minimum 30 napokig, ilyenkor nem fizetve az adott hóra az 50-et, csak a 8400.- csekkes tb-t
- KÜLÖNBEN: átalányadózni kell, ami olyan, hogy helyből 50.000.- helyett és MINDIG 68.000.-et kell fizetni (bérminimumhoz kötött minimális tb, szocho)
- és éves szinten, ha meghaladod a 2.000.000.-nyi összforgalmat, összes számlázásod ez a szintet eléri, akkor már 46,5% az adó (18,5% tb + szocho 13% + szja 15%)
Helyből onnan indulunk, hogy az acélos gazdasági állapotoknak köszönhetően van kb 9,5-10,1-11,3%-os infláció… a kaméleonék szerint. Valójában a papíroknál (és cellulózoknál) 2 év alatt legalább 50%-os emelkedés volt, érthetetlen költségekkel és logisztikai, asztrológiai, urológiai felárakkal van kikövezve a vásárlás. A nyomdafestékeknél 2 havonta változik az ár, lassan már a rendelésigénylő mail megírása közben jelzi a tér, hogy 'há-háááá, valaki tüszizett Kínában, jön a lezárás, majd az ellátási gondok, +10.000.- a rendelni való!'. Ráadásul számos dolog nem beszerezhető, így nem is olyan egyszerű elégetni a pénzt. Külön küzdeni kell érte! A keretezés már tiszta gyászban megy, nem mindig van üveg, ha van, rossz minőségű, a fát felszívja az építőipar, évente 1-2 alkalommal kell bevásárolni. Vagy hozatni a habból faragott műanyag keretkéket.
De tudjátok, kedves olvasók, ez az egész azért szar, mert ha nem veszik meg a dolgainkat külföldön/itthon és a katás számlázással, akkor az átalányadózással első sorban ti szívjátok meg. Mondom is, hogy miért! Én vagy bárki a kulturális, a szellemi szabadfoglalkozású kasztban ugyanúgy érteni fogunk a munkánkhoz, de nektek nem lesznek minőségi dolgaitok, vagy olyan segítség, aki gondolkozik, kitalál, tervez, szociálismunkál, megír, feltár, összegyűjt, elemez, tanít, információt generál nektek és helyettetek. Vagy nagyon drága lesz nektek, vagy rossz esetben a katások a ti munkahelyeitekre nyomulunk be.
Nodemert az átalányozással 2.000.000.-ig az van, hogy kifizet az alany 12x 68.000.-et a semmire (tb+eü). A tb esetében egy roskadozó struktúrába, ami a nulla állapotától függetlenül sem fog működni pár évtized múlva. Azaz 65-ös életkor határral ( :D ) számolva aki most 40, de inkább 45 alatt van, az soha nem fog kapni tényleges állami nyugdíjat! Felette sem biztos, hogy élete végéig fog kapni, de ez a 45, ez az alsó szint (mindenkinek, nem csak a vállalkozóknak). Szóval, 12x 68.000.- elmegy - mondjuk úgy - a mai nyugdíjasok finanszírozására, gyógyszerezésére. A tb rendszer épp összeomlóban, de orvost 45 alatt, és nem gyerekként elég ritkán lát az emberek többsége. Engedjük el!
Ez éves szinten máris 1.184.000.-ra csökkenti a 2 milliós álomhatárt. De számoljuk hozzá a vállalkozás egyéb költségeit! Alsó hangon 70.000.-ot, a honlap-webshop költségeire, a pc programjaira, a teló és ilyen számlákra, mindenre, ami kell a vállalkozáshoz. 1.184.000.- helyett máris 344.000.-nál járunk. HAVI 28.670.-, havi 166.670.-os forgalom mellett. Természetesen a havi, de inkább 3 havi könyvelőt is kihozzuk ebből 60.000.-ért, így a példa máris havi 8.670.-ra módosul. Ez az alapállapot.
számoljunk máshogyan!
Nézzük fordítva, hogy megérje! Mondjuk havi FFFÉÉÉÉÉL milliót keressünk! Mer' az má' szép nem?! De!
Tehát a havi képlet: 500.000.- + 70.000.- + 20.000.- és x 46,5%-a = bruttó x.
(590.000.-/100%) *146,5% = x,
azaz:
x = 864.350.-
Teljesen irreális! Főleg abban a világban, ahol a rezsi, a lakhatás már a havi 200.000.-at nyaldossa Pesten és az agglomerációban, vagy a havi kaja a minimum 45.000.-et. Vagy a most szükségessé váló havi könyvelés legalább 40.000.-/hó lesz, nem negyedévi 60.000.-. Teljesen irreális, ha a képkészítést vagy a bármilyen termékkészítést nézzük és valamilyen formában, netes vagy analóg módon galéria, kereskedő közbeiktatásával adja piacra termékeit a készítő… mert azzal 30-35% jutalék vagy üzletbérlés vagy ilyesmi is keletkezik. Ezeket a költségeket eddig benyelték a katások, hiszen ők nem tudtak költségelni. És most érkezünk a probléma lényegéhez: még rendszeres és havi fix 864.000.-ből sem lehet kihozni átalányozással például az olyan munkát, mint az enyém, mert 864.000.-os eladásnál 259.200.- megy a kereskedőnek. És ez nevetséges, vagy kormányul: Ez felháborító!
Egyedül akkor működik a dolog, ha havi szinten mindig van munka, sokat lehet spórolni (nem drágul minden, nincs járulékos költség, jó a közvetítő platform, stb), és nem kell tartalékolni. Ha a KÖRÜLMÉNYEK megengedik. Ez a katások jelentős részénél eddig is így volt, főleg éltek a keresetükből, pontosabban, szervezték életüket. Tudván, hogy nem lesz nyugdíj, előtakarékoskodtak. Még azok is, akik 2012-ben a kata meghirdetésekor elkezdtek átigazolni az evából, ők is tudták, hogy rengeteg lehetőségről le kell mondaniuk. EUs kkv támogatásokról, pályázatokról, navos adóigazolásokról (mert a nav is úgy gondolja, hogy a katás az biztosan adócsaló), banki hitelről, költségelésről. Aki gyűjtött és fejlesztett, hogy mondjuk műhelye legyen, majd saját cége, annak sokat vagy minőséget kellett produkálnia. Részben ezért fejlődtek a katázó-számlázós ellenőrző programok, a netes kereskedelmi megoldások, a moduláris honlapépítő szájtok és hasonlók. A katás közösség maga szervezte az életét, függetlenül az állami hőbörgés hullámaitól. És mellette 10 év alatt eléggé megváltoztak a lakhatás körülményei, a hőn áhított lakás vagy házvásárlás lehetősége, a megélhetés, így nem mondható, hogy ma túl sok tartalékkal rendelkeznének.
ÉS, álljon itt még erősen: a kormány, amely létrehozta az eva helyett a katát, és, amelyik egy mozdulattal rekvirálta a magánnyugdíj megtakarításokat, LESZARTA ezeket a vállalkozókat a koronaőrület előtt, alatt és után is. Magukból indultak ki, lopjon mindenki magának megélhetést!
Szóval, ezekkel a változtatásokkal már mindenkinek sokat kell majd güriznie, valószínűleg a minőség romlása árán, főállásban, és ami igazán meredek, hogy a puszta megélhetésért. Ha bárkinek céljai vannak, akkor erőteljesen többet kell keresnie valahogy… valószínűleg feketén, egy életre szakítva a magyar állammal és rendszereivel.
De persze nem eszik olyan forrón a főispán talpáról népre vakart kutyapiszkot!
Emelünk még árakat, hiszen jogászok vagyunk, és azok meg puszta számok, nem?! Emeljünk Bicskéig! Nem? De!
Hozok egy másik példát: ott van a könyvírás és kiadás esete. Passzióból, önszorgalomból kitaláltam 2,5 éve, hogy elkészítek egyet, amely a világvége kulturális hátteréről (felzabálás-túlszaporodás), az esélyekről (hiú ábrándok, naivitás, butaság) és a potenciális megoldásokról (nincs, de amúgy van 1db, amibe inkább belehal mindenki) fog szólni. Hátha valakinek van/lesz hasznos infó benne (Hübrisz likes this!). 3 kötetes könyv, kb 1,5 millió karakter. Első kötetét ingyenesen felteszem az internetbe, hogy akit érdekel, elolvashassa. Ha pedig tetszik neki, megvásárolhatja, de a 3 kötetet egyben (az elsőt is megkapja). Oké-oké.
Jön az első vállalkozói kérdés, hogy hány példány készüljön, hiszen az anyagból nem húznék (így is sokat kell), a 3 kötet mérete fix. Általában senki sem olvas, dísznek drága a könyv, stb, így csak 50x3 példányt nyomtattatnék… azt is nehéz lesz kerülgetnem eltüzelésig. Ennek költségei: 300.000.- korrektúrázás, 60.000.- borítópapír, 330.000.- nyomdaköltség, és Fanni nyomtatja majd az általam tervezett borítót, én tördelem, én illusztrálom, én forrásellenőrzöm (ami nem jó, de mindegy) az egészet. Meg ugye eleve megírom, hamár ennyi minden elkészül hozzá.
Na, ez 690.000.- összesen, amit zsebből, előre kell finanszíroznom. HA VAN HELY A NYOMDÁBAN ÉS ÉPPEN VAN PAPÍR. Ez így 3 kötetenként 13.800.- költségre jön ki (sok ingyenmeló mellett). És ennyiért nem feltétlenül vesznek már könyvet. De legyen, előrendelik az olvasók, megfognak annyit a 12x-es rezsicsöki áramáron és gázzal világítanak a továbbiakban. Megveszik, és 15.000.- fodóforintért (folyton inflálódó Forint). Kijön, hogy 50x 15.000.-, azaz 750.000.- az egész buli - cég nem veheti meg! Csak magánszemély!!! Költségek után 60.000.- eksztrakataprofit jön össze 2,5 év munka után (amúgy 7 példányt le kell adni (1db a korrektornak és 6db a központi archívumba megy), amely szerint a végösszeg nem plusz 60.000.-, hanem (690.000.- mínusz (43 x 15.000.-, azaz 645.000.-) = ) mínusz 45.000.-. Persze, el lehet adni több könyvet is, mert az 50 után már 8400.- haszon keletkezik 3 kötetenként.
Akkor mennyi legyen a szép summa (ahogy Csernus mondta, "Mennyi a guba?")? Három hóra 200.000.- és az ingyenmelókkal együtt mondjuk 700.000.- haszon? Azaz 700.000.-/8.400.-, megintazaz még 84db 3 kötetes pakkot kellene eladni a tollasodáshoz… a hát tollasodáshoz.
(Mindezt csak azért írtam le, hogy érthetőbb legyen, hogy mi van sok kulturális-szellemi katás milliói mögött.)
Igen Pali, jól látod!
Nem kellenek senkinek a rajzaid, könyveid, előadásaid! A világvégére meg szarunk rá! A piac rendezi magát. Szorgos népünk inkább a kolicsökin tépelődik és nem fókuszálhat két balatoni fetrengés közben artisztikus picsogásokra. Nem veszünk fel +1 pulcsit, hogy a 20°C-ra fagyott szobában tudjunk minőségi könyvet olvasni! NEM! Nem-nem-soha! Lesz 21°C és pólóban pörizünk, mert a kulturális szint itt tart az országban.
Mondanom sem kell, hogy a korrektor, az illusztrátor, a tördelő, a borítónyomdász és én is mind katások vagyunk/voltunk és az átalányadóval mind emelésre kényszerülünk. A legszarabbul a prodzsekt tetején ülő jár, más esetében egy kiadó vagy a magánkiadó. Hiszen a kiadó "bújtatottfoglalkoztatta" az összesmindenkit, tehát mindenki neki emel 30%-ot, és neki is szükséges átengednie az emelést a szűkös keret okán rá a vásárlóra. Aki 2 dolgot tehet: kifizeti vagy nem veszi meg.
Előbbivel a fogyasztó jár rosszul, aki eddig is "erkölcsösen fizette be" a futószalagos bérének bruttó részét az államba és most meg rohadtkatásokozik. Na ő most a nettójából fizeti a katások bruttó átalányrészét. Ezt ugyanis nem rendezi majd a 'piac', mert ezeken a területeken - ellentétben a futószalagnál állók világával - mindig is valamilyen verseny volt. Itt nem ugyanazt a könyvet írjuk, nem ugyanazt a képet rajzoljuk, képességek szerint könyvelünk, gondolkodunk, tehát a piac itt verseny (kereslet-kínálat) szerint koordinálta eddig is az árakat. Nem voltak a munka minőségéhez és típusához képest eksztra hasznok (most a kulturális és szabad szellemi foglalkozásúakról írok, nomeg a kézművesekről, a többi profil más elbírálás). Itt áremelés lesz, minimum 30%, de valószínűleg a sok megszűnés miatt inkább 40-50% a reális.
Természetesen a vásárló dönthet úgy is, hogy nemolvas, mert az szar, és nem veszi meg drágán a könyvet, mert korábbi ikea katalógus van ingyen is. Igen, ebben az esetben a kiadó vagy a magánkiadó jár rosszul. Ő nem fogja kiadni a könyvet, se drágán, se olcsón. És akkor kihúzhatja magát a' előremegy vásárló, hogy dejól megoldódott ez a helyzet.
el lehet menni rendes munkát végezni!
Úgy élnék egy olyan országban, ahol mindenki mondjuk árufeltöltő vagy kasszás vagy nagyáruházi hentes. Ott mindenki boldog lenne, sokat keresne és abból HELYETTE valaki más mindent erkölcsösen leadózna. És az adóból boldogan épülhetnének a magánbirtokok, a stadionok, márvány autópályák a legtehetősebb kasszások és mészárosok álmai szerint. Nem lenne probléma, mert mindenki elmehetne a munkába!
Rossz ez a változás, túl nagy áremelkedést generál, ellehetetlenít sokakat, ráadásul szakmákat tesz tönkre. A társadalom szöveteit marja tovább.
Ennyi.
Pali
beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!
kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!